sobota, 23 czerwca 2018

Zakończenie roku szkolnego 2017/2018



22 czerwca odbyło się w naszej szkole uroczyste zakończenie roku szkolnego. Uczniowie, którzy otrzymali promocję do następnej klasy, odebrali dzisiaj swoje świadectwa promocyjne. Już o godzinie 8 szkołę pożegnali nasi najmłodsi koledzy - klasa ,,0'' oraz klasy pierwsze. Podczas uroczystości klasa 0 zaprezentowała piosenkę Krzysztofa Heeringa ,,Gdyby Słońce było słodkie.''
Następnie o godzinie 9 szkolne mury pożegnały klasy czwarte i siódme szkoły podstawowej oraz klasy drugie gimnazjum. Podczas tego wydarzenia najwybitniejszym uczniom naszej szkoły wręczone zostały Nagrody Burmistrza Bemowa.
Potem przyszedł czas na rozdanie świadectw uczniom wyróżnionym oraz  nagród laureatom konkursów. Uroczystość zakończył taniec uczennic klasy 4a. 
Ostatni w tym roku naszą szkołę pożegnali absolwenci. Po przekazaniu sztandaru uczniom klas młodszych i nagrodzeniu najzdolniejszych gimnazjalistów Medalem Profesora Witolda Doroszewskiego nastąpiło rozdanie świadectw. Każdy dostał swoje świadectwo, a potem wszyscy rozeszli się do sal na ostatnie już spotkanie z wychowawcą. 
Wszystkim uczniom życzymy wspaniałych wakacji i powodzenia w nadchodzącym nowym roku szkolnym.





Daria Witkowska, kl.3d

czwartek, 14 czerwca 2018

Wolontariat

W roku szkolnym 2017/2018 braliśmy udział w wielu akcjach charytatywnych. Zbieraliśmy pieniądze m.in. na świąteczne słodycze dla podopiecznych domu dziecka, na rehabilitację dla Julki oraz na leki dla trędowatych w Azji.
W tym celu uczniowie zrzeszeni w szkolnym wolontariacie pod opieką pani Katarzyny Kołodziejczuk organizowali kiermasze ciast. Każdy z uczniów naszej szkoły mógł wesprzeć wyżej wymienione akcje, piekąc dowolne smakołyki lub po prostu kupując nasze wyroby.
Kiermasze organizowane były przeważnie co miesiąc. Ciasta, uczniowie oraz nauczyciele, mogli kupować na każdej przerwie w naszym szkolnym patio. Zazwyczaj wszystkie wyroby znikały już po kilku przerwach.
Dzięki zaangażowaniu dużej liczby osób kiermasze cieszyły się ogromną popularnością. Udało nam się zebrać ponad 500 złotych. Nasi uczniowie wykazali się hojnością oraz udowodnili, że w tak prosty sposób można pomoc innym osobom. Bardzo cieszy nas to, że coraz więcej młodzieży interesuje się wolontariatem oraz wspieraniem osób potrzebujących.
Daria Witkowska 3d

ŁÓDŹ FILMOWA



6 czerwca 2018 roku uczniowie klasy 3d, 3f oraz 7d wybrali się na wycieczkę do Łodzi.
Już z samego rana autokarem wyruszyliśmy spod szkoły, ponieważ cały dzień miał być wypełniony mnóstwem atrakcji.
Pierwszą z nich była wizyta w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, gdzie zapoznano nas z programem i historią szkoły. Udało nam się również poznać wymagania rekrutacyjne, których spełnienie jest jednym z warunków przyjęcia do łódzkiej Filmówki.
Następnie udaliśmy się do Muzeum Kinematografii, czyli dawnego pałacu Karola Scheiblera, (jednego z największych łódzkich przemysłowców w XIX wieku). W muzeum tym mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat historii montażu filmu, scenografii oraz zobaczyć mnóstwo ciekawych urządzeń, chociażby popularny niegdyś fotoplastikon. Znajdowała się też tam
"Kraina Bajek", której odwiedzenie przywoływało najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa. Nie zabrakło też zwiedzania poszczególnych pomieszczeń pałacowych. O godzinie 12.30 wyszliśmy na zewnątrz, by już za chwilę przechadzać się po dawnym "miasteczku" Karola Scheiblera. Później poszliśmy na spacer najpopularniejszą ulicą w Łodzi - Piotrkowską, na której także było wiele do zobaczenia. Na początku mieliśmy okazję ujrzeć Pomnik Łodzian Przełomu Tysiąclecia, potem pomniki z cyklu Wielcy Łodzianie.
Oczywiście, nie można było zapomnieć o przechadzce Aleją Gwiazd Łódzkiej Drogi Sławy oraz Pasażem Róż. Na koniec udaliśmy się do Imperium Izraela K. Poznańskiego- centrum handlowo- kulturalnego MANUFAKTURA, gdzie mieliśmy godzinkę czasu wolnego. O godzinie 16.00 przyszedł czas na powrót do Warszawy.
Wycieczka "Łódź Filmowa" dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń oraz dała możliwość poznania sekretów Ziemi Obiecanej.







 Julia Sereda, 3d

czwartek, 7 czerwca 2018

Wycieczka klas 3d i 3c do Trójmiasta i na Kaszuby


7.05.2018 r. o godzinie 6.30 na parkingu szkolnym rozpoczęliśmy naszą pięciodniową wycieczkę do Gdańska, Gdyni i Sopotu. Uczestniczyli w niej uczniowie klasy 3D oraz 3C. Niestety musieliśmy poczekać na drugi autokar, lecz o 11 udało nam się wyruszyć w drogę.

W drodze do ośrodka w Jantarze  mogli zobaczyliśmy źródła rzeki Łyny oraz Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. Do miejsca zakwaterowania dojechaliśmy na godzinę 18 i po zameldowaniu udaliśmy się na kolację. Wieczorem poszliśmy przywitać się z morzem.

Drugiego dnia udaliśmy się do Gdyni, gdzie mogliśmy zwiedzić okręt Błyskawica oraz Oceanarium. Następnie udaliśmy się do Sopotu i po krótkim spacerze po ulicy Monte Cassino i sopockim molo przeszliśmy plażą do Gdańska. Wieczorem uczestniczyliśmy w zajęciach z survivalu, budowaliśmy szałasy, graliśmy w grę terenową. Mimo wcześniejszych obaw zabawa wszystkim się podobała.

Kolejnego dnia pojechaliśmy na Kaszuby. Najpierw zwiedzili Wieżycę, a następnie udali się do Szymbarku. Mogliśmy obejrzeć tam Dom do Góry Nogami, Dom Harcerza, Najdłuższą Deskę Świata, Stół Noblisty oraz Największy Fortepian Świata. Potem udaliśmy się do Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Wieczorem znów wybraliśmy się nad morze, a potem spędziliśmy miło czas przy grillu.

Czwartego dnia mieli możliwość posłuchać demonstracji organowej w katedrze w Oliwie. Weszliśmy również na wieżę widokową, aby podziwiać widok na Trójmiasto, a następnie udaliśmy się do Gdańska, gdzie zobaczyliśmy Fontannę Neptuna, Żuraw oraz Bazylikę Mariacką. Następnie popłynęliśmy statkiem na półwysep Westerplatte. Wieczorem czekała nas zabawa w lesie z GPS-em. Nikt się nie zgubił i wszyscy ukończyli zadanie z sukcesem. Była to świetna zabawa.

Ostatniego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy w drogę powrotna do Warszawy. Po drodze odwiedziliśmy Frombork, gdzie zobaczyli Wzgórze Katedralne, katedrę, Wieżę Mikołaja Kopernika. Następnie zatrzymaliśmy się w Kadynach, by obejrzeć dąb Bażyńskiego. Przed szkołę wróciliśmy o godzinie 19 z dużym bagażem miłych wspomnień.


 



Magda Malewska, kl.3d

wtorek, 5 czerwca 2018

Warszawski program „WARS i SAWA bliżej Społeczności, Nauki, Sztuki – czyli SeNS wspierania uzdolnionych"

Nasza szkoła przystąpiła do pilotażowego warszawskiego programu „WARS i SAWA bliżej Społeczności, Nauki, Sztuki – czyli SeNS wspierania uzdolnionych". Zakwalifikowani do niego zostali przedstawiciele 40 stołecznych szkół, a realizowany był w II semestrze roku szkolnego 2017/2018.

Podstawowym celem programu było wzmacnianie współpracy szkół z instytucjami, poprzez wykorzystanie ich potencjału do rozwoju uczniów i nauczycieli.
My podążaliśmy ścieżką nauki pod patronatem Centrum Nauki Kopernik.
W piątek 16 marca 2018 r. uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w zajęciach w Koperniku. Uczestnicy warsztatów, pracując w kilkuosobowych grupach, poszukiwali konkretnych eksponatów i samodzielnie przeprowadzali doświadczenia. Dzięki ich twórczemu myśleniu uzupełnianie kart pracy nie stanowiło dla nich problemu, a było okazją do utrwalenia i poszerzenia wiedzy z zakresu fizyki i geografii, jak również doskonałą zabawą. Omówienie kart pracy pozwoliło uczniom na podzielenie się wnioskami i doświadczeniami.


Lekcje w Centrum Nauki Kopernik przebiegały według modelu wizyty opracowanego przez naszych nauczycieli, panią Agnieszkę Czerwińska i panią Katarzynę Kończak, na wcześniejszych warsztatach w CNK. 


Żywa lekcja historii

Dzisiaj mieliśmy wspaniałą okazję doświadczyć żywej lekcji historii. Bractwo Rycerskie Kerin  zademonstrowało nam zwyczaje i stroje rycerskie oraz  fakty z historii XVI i XVII wieku.
Uczniowie klas siódmych i drugich gimnazjum mogli przenieść się kilka wieków wstecz, przymierzyć kontusz, żupan, pas słucki lub zbroję husarska oraz odegrać zadaną rolę. Podczas zajęć można tez było obejrzeć, a nawet wziąć do ręki (a niełatwo było choćby podnieść) broń z tamtych czasów: muszkiet, szablę, pikę, rapier.
Lekcja ta była dla nas bardzo pouczająca. W ten nieszablonowy sposób można ciekawie przyswajać wiedzę z historii Polski.





Krysia Struj, Wiktoria Grabowska i Hubert Stelmaszyński, klasa 2h

poniedziałek, 4 czerwca 2018

Laureaci kuratoryjnego Konkursu Fizycznego



W 17 maja 2018 laureaci konkursu fizycznego: Agata Walczykowska (klasa 3a) oraz Wojciech Szczytko,  brali udział w uroczystym zakończeniu konkursów przedmiotowych w Wyższej Szkole Menadżerskiej w Warszawie.

Od lewej: Agata Walczykowska, Wojciech Szczytko