poniedziałek, 26 marca 2018

Dzień Języków Obcych

22 marca w naszej szkole odbył się coroczny Dzień Języków Obcych.
Wydarzenie rozpoczęło się przedstawieniem o różnych językach i ogólnie narodowościach. W przedstawieniu udział wzięli uczniowie różnych klas.
Celem przeprowadzonych po przerwie warsztatów było zaprezentowanie różnorodności krajów anglo- i niemieckojęzycznych.  Zajęcia te okazały się wręcz podróżą po trzech kontynentach, a dla niektórych również kulinarną przygodą. Niezwykle atrakcyjne były też warsztaty o Harrym Potterze. Uczniowie klas starszych przygotowali także grę terenowa, pojawiły się też warsztaty "Jaka to melodia" oraz zajęcia o angielskich aktorach.



Po warsztatach odbył się konkurs piosenki obcojęzycznej, w którym udział wzięli uczniowie z różnych klas. W jury zasiedli nauczyciele i uczniowie. Wszystkie występy były bardzo ciekawe i miło odebrane przez widownię. Po podliczeniu głosów jury okazało się że 1. miejsce zajęły aż 2 uczestniczki.
Natalia Szwonder, Monika Struj, klasa 3d

piątek, 23 marca 2018

Wycieczka klasy 3d do Instytutu Austriackiego

20 marca pojechaliśmy na zajęcia do Instytutu Austriackiego znajdującego się w centrum Warszawy. Uczestniczyliśmy tam w ciekawych zajęciach prowadzonych po niemiecku. Gry, układanki, quizy i karty pracy pomogły nam pogłębić naszą znajomość tego języka. Przechodziliśmy od sali do sali i w każdej czekał na nas inny temat. Była to już nasza druga wizyta w tym miejscu i chętnie odwiedzilibyśmy Instytut jeszcze raz.



Ewa Kwiatkowska, 3d



poniedziałek, 5 marca 2018

Wycieczka uczniów klasy 2D do Głównego Urzędu Miar w Warszawie


W dniu drugiego marca 2018 r. uczniowie klasy 2D uczestniczyli w wycieczce do Głównego Urzędu Miar w Warszawie. Jest to instytucja państwowa i mieści się w zabytkowym, klasycystycznym budynku, który stoi przy ulicy Elektoralnej.
Pomysł wycieczki zaproponowała oraz zajęła się jej organizacją uczennica tej klasy – Dominika Borowska. Wyruszyliśmy ze szkoły o godz. 8.00 i przybyliśmy do GUM punktualnie o 9.00.
Przywitał nas oddelegowany przez dyrekcję GUM pracownik. Po krótkiej prelekcji na temat zadań i roli, jakie spełnia GUM w Polsce, rozpoczęło się zwiedzanie wystawy przyrządów pomiarowych przeznaczonych do ważenia oraz mierzenia różnorodnych wielkości. Uczniowie także zostali zapoznani z historycznymi jednostkami miar, jakie były używane w przeszłości, a także ze współczesnymi, które są obecnie stosowane w różnych dyscyplinach gospodarki, techniki i nauki (np. kilogram, metr, sekunda).
Bardzo interesująca okazała się prelekcja – opowieść o historii ustalania wzorców długości, masy, sposobów ich wytwarzania i powielania (wprowadzenia pojęć: wzorzec pierwotny – matka, wzorzec potomny (wtórny) – córka). Często zamiast słowa „wzorzec” zamiennie stosowano określenie „standard”. Z prelekcji dowiedzieliśmy się, jak powstał i jak został wytworzony wzorzec kilograma oraz metra, gdzie i w jakich warunkach są one przechowywane. Od 1875 roku pierwotne wzorce tych wielkości przechowywane są w Międzynarodowym Biurze Wag i Miar, które znajduje się we Francji w miejscowości Sevres koło Paryża.
Po zakończeniu prelekcji na temat wzorców metra i kilograma przeszliśmy do drugiej sali, w której zapoznaliśmy się ze sposobami pomiaru czasu. W trakcie wykładu poznaliśmy różnego rodzaju zegary mechaniczne, a także najprecyzyjniejsze urządzenia pomiarowe – tzw. zegary atomowe. Obecnie uznaje się je za najprecyzyjniejsze urządzenia zegarowe, do których synchronizowane (dostrajane są) inne zegary, którymi posługują się na co dzień różne służby, np. kolej, elektrownie. Uczniowie zostali zapoznani ze sposobami wyznaczania czasu wzorcowego, a także regulowania „chodu” zegarów. Wspomniano także o tzw. czasie zimowym i czasie letnim.
Bardzo ciekawa był informacje o nadawanych codziennie tuż przed południem przez Polskie Radio - program pierwszy – komunikatach o częstotliwości wzorcowej i sygnale: „właśnie jest południe”. Komunikaty te są właśnie nadawane z Laboratorium Pomiaru Czasu GUM w Warszawie.
Teraz, słysząc w radio komunikat: „zbliża się godzina dwunasta; ostatni, piąty wydłużony sygnał oznacza godzinę dwunastą; PIK – PIK – PIK – PIK – PiiiiiK" – wiemy, iż rozpoznanie, oznaczenie oraz ogłoszenie faktu, iż zbliża się, upływa, a za moment upłynęła ta chwila, jest bardzo skomplikowanym procesem. Osoby pracujące w tzw, „służbie czasu” wykonują bardzo ważną, trudną i odpowiedzialną pracę. Od jej wyników zależy bezpieczeństwo – dosłownie BEZPIECZEŃSTWO nas wszystkich. Ruch pociągów, samolotów, działanie telefonów, radia, Internetu, elektrowni, satelitów, obserwacji astronomicznych – można jeszcze wymieniać wiele; lista jest długa, ale i tak nie wyczerpuje wszystkich zagadnień, z którymi związane są precyzyjne pomiary czasu.
„Służba czasu” – bo tak nazywa się całokształt ww. działań – jest niezmiernie odpowiedzialna oraz ważna, aby nic nie zderzyło się, nie wybuchło, nie zgasło i aby wszystko pracowało i trwało bezpiecznie.
O pracy Głównego Urzędu Miar można śmiało powiedzieć tak jak Adam Mickiewicz: „Cyrkla, wagi i miary do martwych użyj brył…” .
Chwała Służbie Czasu !
Dominika Borowska, klasa 2D

czwartek, 1 marca 2018

Nauka programowania

8.02.2018 w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielem firmy EDU SENSE, który przedstawił Zabawkę roku 2016, uczącą programowania.
W prezentacji wzięli udział uczniowie klasy 4 a i 7 d.
Ozobot to prostota nauki programowania. Robot wprowadza dzieci i młodzież poprzez zabawę w świat nowych technologii. Ozobot jest gotowy do pracy w 2 sekundy od wyjęcia z kapsuły i czeka na rozkazy. Rozumie kolorowe kody narysowane kredkami, jak i te czytane z ekranu, napisane w Scratch OzoBlockly.
Ozobot doskonale sprawdza się we wszelkich zadaniach dydaktycznych związanych z informatyką i robotyką. Możliwości zabawy i nauki są nieograniczone, tak jak nieograniczona jest kreatywność dzieci związana z rysowaniem i planowaniem tras, po których może jeździć Ozobot. Z jego pomoc możemy zaprogramować tańczący zespół robotów czy też prace drogowe, nauczyć zasad bezpieczeństwa i zaprogramować drogę ewakuacyjną. Ozobot to niesamowita przygoda połączona z nauką programowania.

Wycieczka do Pułtuska

26 lutego klasy 7e i 7b wybrały się na wycieczkę do Pułtuska. Jazda autokarem trwała około dwóch godzin. Po przyjeździe na miejsce weszliśmy do zamku. Tam wysłuchaliśmy wykładu o Ignacym Paderewskim. Po krótkiej przerwie udaliśmy się do sali jadalnej, gdzie otrzymaliśmy wiele informacji na temat nakrywania i podawania do stołu oraz jedzenia niektórych kłopotliwych potraw. Zdobytą wiedzę na temat zasad dobrego zachowania się przy stole mogliśmy zastosować w praktyce, jedząc obiad składający się z czterech dań.
Po podziękowaniu za wyśmienity posiłek wróciliśmy do Warszawy.
Mamy nadzieję, że zdobyte umiejętności będziemy wykorzystywać na co dzień, bo kuchnia i kultura jedzenia to ważne elementy naszej kultury.
Karolina Kornacka, klasa 7e